Ana Sayfa Gündem 16 Mart 2023 23 Görüntüleme

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi başladı Tunç Soyer: Başardık yeniden başaracağız

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Yeniliğe Davet” sloganıyla tüm Türkiye’yi geleceği inşa etmeye çağıran İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin açılışını Lider Tunç Soyer yaptı. Adil, özgür, müreffeh ve demokratik bir Türkiye’nin tekrar kurulduğunu söz eden Lider Soyer, “Bu enkazın altından kalkarak yeniden o süper ülkeyi kuracağız. Başardık, çok çalışacağız, tekrar başaracağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Yeniliğe Davet” sloganıyla tüm Türkiye’yi geleceği inşa etmeye çağıran İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin açılışı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) yapıldı. 15-21 Mart tarihlerinde alanında uzman 70’e yakın konuşmacının katılacağı İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, ünlü sanatçı Karsu’nun 6 Şubat sarsıntılarında hayatını kaybedenler anısına verdiği konserle başladı.
Melisa Sözen ve Mert Fırat’ın sunuculuğunu yaptığı kongrenin açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer yaptı.

Başkan Soyer, konuşmasına Ata’nın kelamlarıyla başladı
Başkan Tunç Soyer, 19 Şubat 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’nde yaptığı açılış konuşmasındaki “Bu kadar kıymetli ve tarihi kongremizi açmak erdemini bana bahşettiğinizden ötürü bilhassa teşekkürlerimi arz ederim. Bu türlü bir kongreyi toplayan sizlersiniz. Bundan ötürü sizi tebrike layık görür ve tebrik ederim” kelamlarıyla konuşmasına başladı.
4 Mart 1923’te kongre sonunda açıklanan Misak-ı İktisadi’nin beş aslını okuyan Lider Soyer, “Madde bir, Türkiye ulusal hudutları içinde dünyanın barış ve ilerleme ögelerinden biridir. Husus iki, Türkiye halkı ulusal hâkimiyetini canı ve kanı değerine elde ettiğinden hiçbir şeye feda etmez. Unsur üç, Türkiye halkı tahribat yapmaz, imar eder. Bütün çalışması iktisaden memleketi yükseltmek uğraşına yöneliktir. Unsur dört, Türkiye halkı tükettiği eşyayı mümkün mertebe kendi yetiştirir. Çok çalışır. Vakitte servette ve ithalatta israftan kaçar. Ulusal üretimi sağlamak için gerektiğinde gece gündüz çalışır. Husus beş, Türkiye halkı servet itibariyle bir altın hazinesi üzerinde oturduğunun şuurundadır, ormanlarını evladı üzere sever” diye konuştu.

“İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, sadakate yapılan bir çağrıdır”
Ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün 100 yıl evvel düzenlediği İktisat Kongresi sürecini anlatan Lider Soyer, “Bizler, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ni düzenlerken hamasetimizi kentimizin sahip olduğu işte bu görkemli geçmişten aldık. Geleceğin inşasına başlamak için İzmir’i tercih eden Atatürk ve onun bayan erkek tüm yol arkadaşlarının anısı önünde hürmetle eğiliyoruz. Bu kongre, kurtuluş ve kuruluş gayretimiz için kendilerine duyduğumuz tarifsiz minnetin mütevazı bir tezahürüdür. Ve İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, sadakate yapılan bir çağrıdır” tabirlerini kullandı.

“Türkiye’mize tekrar can vermek için bir ortaya geldik”
Kongrenin 6 Şubat sarsıntısı nedeniyle ertelendiğini tabir eden Lider Soyer, “Çok güzel biliyoruz ki artık hiçbir şey o günün öncesindeki üzere olmayacak. Acılarımız asla dinmeyecek. Bizim bundan sonra asli yaşama nedenimiz, gençlerimiz, çocuklarımız, torunlarımız ve onlara inançlı bir gelecek bırakmak. Zelzeleden çabucak sonra yürekli bir maden personelinin söylediği üzere; ‘Bizim artık canımız yok. Bizim canımız, Türkiye.’ Ve bizler bugün burada, Türkiye’mize tekrar can vermek için bir ortaya geldik. Planlanandan bir ay sonra gerçekleşebilen kongremiz, işte bu nedenle vicdana yapılan bir davettir. Diliyorum ki kırılan o fay, geçmişte yapılan büyük yanlışlarla gelecek ortasına kalın bir çizgi çeksin. Bu sarsıntı, bu enkaz, bu ülkede yeni kuralları, yeni kurumları ve doğasıyla uyumlu, inançlı kentleri doğursun” formunda k onuştu.

“Refahın adil dağılımı ve yoksullukla çabanın kapılarını aralıyor”
Türkiye’nin 100 yıl evvelki üzere bir yıkım sürecinin içinden geçtiğini tabir eden Lider Soyer, kongrede sivil inisiyatifle ortak bir iradenin konduğunu söyledi. Lider Soyer, “Dünyamızın geldiği noktada, sınırsız gereksinimlerin değil ‘karınca kararıncanın’ iktisadına gerçek yiğit bir adım atmak zorundayız. İnanın bana, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nden doğan bu teklif, teknolojiden mahrum yaşamak, durmak yahut geçmişe dönmek manasına gelmiyor. Bilakis, refahın adil dağılımı ve yoksullukla uğraşın kapılarını aralıyor. Üzerimizdeki fazlalıklardan kurtulduğumuzda eksilmeyeceğiz. Çoğalacağız. Büyüklük ve sürat üzerine oturan sınırsız hırs ve ihtiraslarımızla yüzleşebilirsek, hayatın manasının ve derinliğinin sonsuzluğuyla buluşacağız” formunda konuştu.

“Adaleti, dayanışmayı ve refahı çoğaltacak”
Başkan Soyer, “Bencilliğimizin yerini dayanışma, ferdî zenginliğin yerini rahmet, gereksinim fazlası tüketimin yerini ise sanat, ideoloji ve hayatın bizatihi kendisi alacak. İnsanlığın ve tabiatın içinden geçtiği bu acı durum karşısında elimiz kolumuz bağlı bekleyemeyiz. İşte bu yüzden, bu kongre, tüm sokakları yeniliğe açılan bir davettir. Bu yenilik; ortak akılla şekillenen ortak bir hayatı, yani adaleti, dayanışmayı ve refahı çoğaltacak” diye konuştu.

“Tüm kararların sonuna kadar takipçisi olacağız”
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin lisan, din, ırk ayırt etmeden beşere ve tabiata yapılan bir yürüyüş daveti olduğunu belirten Lider Soyer, “Bugün burada attığımız temeller üzerinde, hayallerimizin, hasretlerimizin ete kemiğe bürünmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 21 Mart akşamı alacağımız tüm kararların sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

“Başardık, çok çalışacağız, tekrar başaracağız”
Kalkıştıkları işin ciddiyetinin ve yüklediği tarihi sorumluluğun farkında olduklarını belirten Lider Soyer, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bu yükü çok büyük bir onur ve memnunlukla taşıyacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biliyoruz ki, yeni bir Türkiye kuruluyor. Adil, özgür, müreffeh ve demokratik bir Türkiye. Yüz yıl evvel atalarımızın yıllarca işgal altında kalmış, yanmış yıkılmış, fakir bir ülkeden Cumhuriyet mucizesini yaratmaları üzere, bu enkazın altından kalkarak yeniden o mükemmel ülkeyi kuracağız. Bilim ve aklın rehberliğinde, vicdanla ve cüretle. Binlerce yıllık kadim kültürlerin kökleri üzerinde uzunluk veren pırıl pırıl filizlerimiz, gençlerimizle birlikte. Başardık, çok çalışacağız, tekrar başaracağız” sözlerini kullandı.

“Tunç Soyer ve emek veren herkese teşekkür ediyorum”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Doç. Dr. Selin Sayek Böke ise “6 Şubat sarsıntısının yarattığı bu büyük felaketin acısı şimdi çok taze. O denli ki bu acıyı yaşayanlar bu sefer de sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. Kaybettiğimiz canlar ismine Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemize geçmiş olsun. Siyasetin, bilimin ve toplumun her kesitinin bir ortaya gelmesine bugünlerde daha çok muhtaçlığımız var. Böylesine katılımcılığı destekleyen, kürsüleri herkese açan, tüm sesleri var eden herkesin başında çok sevgili İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer’e ve emek emek katkılarıyla aylar içerisinde örmüş olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Tarihsel ve siyasi sorumluluğumuz bunu gerektiriyor”
Yaralarımızı daima birlikte dayanışmayla saracağımızı lisana getiren Böke, “Hep birlikte iyileşeceğiz, öteki yolu yok. Daima birlikte ülkemizi ayağa kaldıracağız. Kelam veriyoruz, biz bunu daima birlikte yapacağız. Ülkemiz 100 yıl evvel yaralarını sarmaya çalışıyordu. Adeta varlık yokluk içerisindeydik. Cephede kazanmak üzere olduğumuz siyasi bağımsızlığımızı ekonomik bağımsızlıkla taçlandırmak için büyük bir uğraş içerisindeydik. Bugün ne yazık ki 100 yıl sonra büyük bir yıkımla karşı karşıyayız. Sarsıntının yarattığı fiziki ve can kaybına yol açan yıkım, ekonomik ve toplumsal buhran, derinleşen ve devlette yaşanan büyük bir yıkım, hepsi birbirine geçmiş büyük bir enkaz. Hiç kuşku yok ki nasıl ki 100 yıl evvel halkın iradesiyle, bilimin ışığı ve yol göstericiliğinde uçumun kenarında yıkık bir ülkeden genç bir cumhuriyet doğduys a 100 yıl sonra bugün de katılımcılıkla, bilimle, liyakatle, vizyoner liderlikle tek adam rejiminin yıkımını daima birlikte var edeceğiz. Tarihi sorumluluğumuz da, siyasi sorumluluğumuz da bunu gerektirdiği için yeniden İzmir’de İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde bir ortaya geldik” biçiminde konuştu.

“Başlıyoruz”
Yaşadığımız büyük felaketi unutmamamız gerektiğinin altını değerle çizen Böke, “Yeni bir nizam kuracağız. Daima birlikte ayağa kalkacağız, daima birlikte yine omuz omuza başaracağız. Torpille değil, yetenek ve yetkinliklerimizle var olacağız. Emeğimizle büyüyeceğiz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında çalarak değil, çalışkanlıkla yaşayacağız. Geleceğe umutla baktığımız yeni bir periyot başlıyor. Biz başlıyoruz” diye konuştu.
“Ben bugün yalnızca sanatçı Karsu değilim”
Kongrenin açılış konserinde, 6 Şubat sarsıntılarında ömrünü yitirenler için müzik söyleyen Karsu, performansıyla izleyenlere hisli anlar yaşattı. Ülkece bir ayı aşkın bir müddettir felaket günler yaşadıklarını lisana getiren Karsu, “Normalde ben çok konuşan bir beşerim lakin konuşamıyorum, o yüzden 25 yıldır çok yeterli bir arkadaşımı, piyanomu size getirdim. Bir aydır yaptığımız sohbetimi dinlettirmek isterim. Acılarımız çok büyük. Ben bugün yalnızca sanatçı Karsu değilim. Türküm, Hataylıyım, Antakyalıyım, Karsu köyündeyim. Zelzelede vefat eden Aliye ve Meral halamın yeğeniyim. Tuna ablamın, Aziz ağabeyimin kuzeniyim. Bugün Pelin, Hira ve Hazal’ın teyzesiyim. Davetiniz için çok teşekkür ederim” halinde konuştu.

Başkan Tunç Soyer’in İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne ait konuşmasının tamamı şu formdadır;
“100 yıl öncesinden İzmir’e miras kalan İktisat Kongresi’ni, tam 100 yıl sonra, kentimizin kadim kültürüne yaraşır biçimde yine düzenlemenin büyük heyecanını ve gururunu yaşıyorum.

Hepiniz İzmir’e beğenilen geldiniz. Öncelikle, bize bu heyecanı yaşatan, emeği geçen, dayanak olan herkese ve tüm grup arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu tarihe ve dünyaya müjdeleyen İktisat Kongresi, büyük yangından yalnızca beş ay sonra Şubat 1923’te İzmir’de toplandı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları geleceğin iktisat siyasetlerini Meclis iradesiyle belirlemek yerine, daha evvel denenmemiş bir yol seçti. Çalışanlar, çiftçiler, endüstrici ve tüccarların seçilmiş delegeleri bir ortaya gelerek kuruluş kademesindeki Cumhuriyet’i sivil bir ruhla inşa etti. 1135 delege İzmir’de buluşarak bir gelecek hayali kurdu ve bu yol haritasını bizlere miras bıraktı. Bizler, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ni düzenlerken yüreğimizi kentimizin sahip olduğu işte bu görkemli geçmişten aldık. Geleceğin inşasına başlamak için İzmir’i tercih eden Atatürk ve onun bayan erkek tüm yol arkadaşlarının anısı önünde hürmetle eğiliyoruz.

Bu kongre, kurtuluş ve kuruluş uğraşımız için kendilerine duyduğumuz tarifsiz minnetin mütevazı bir tezahürüdür. Ve İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, sadakate yapılan bir davettir. Biz bu buluşmayı birinci İktisat Kongresi’nden tam yüzyıl sonra, 15-21 Şubat tarihleri ortasında düzenlemeyi arzulamış ve tüm hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Ancak planladığımız üzere olmadı.

6 Şubat sabahı, çok büyük bir felaket yaşadık. Yetmezmiş üzere bölge dünden beri de sel felaketi ile başa çıkmaya çalışıyor. Acımız ve yasımız çok büyük. Çok güzel biliyoruz ki artık hiçbir şey o günün öncesindeki üzere olmayacak. Acılarımız asla dinmeyecek. Bizim bundan sonra asli yaşama nedenimiz, gençlerimiz, çocuklarımız, torunlarımız ve onlara inançlı bir gelecek bırakmak. Zelzeleden çabucak sonra yürekli bir maden çalışanının söylediği gibi… Bizim artık canımız yok. Bizim canımız, Türkiye. Ve bizler bugün burada, Türkiye’mize yine can vermek için bir ortaya geldik. Planlanandan bir ay sonra gerçekleşebilen kongremiz, işte bu nedenle vicdana yapılan bir davettir. Diliyorum ki kırılan o fay, geçmişte yapılan büyük yanılgılarla gelecek ortasına kalın bir çizgi çeksin. Bu sarsıntı, bu enkaz, bu ülkede yeni kuralları, yeni kurumları ve doğasıyla uyumlu, inançlı kentleri doğursun.

Bugün ülkemiz bir defa daha yüz yıl öncesine benzeri şartlardan geçiyor. Bir enkazın, bir yıkımın ortasındayız. Bu yıkımın içinde sivil bir teşebbüsle, sivil bir kongre düzenliyoruz. Haklı ve güçlü sivil teşebbüsler, siyasalların kararlarını belirler. Hatta bazen sivil inisiyatifler o kadar güçlü olur ki siyasalların öbür türlü bir irade ortaya koyması mümkün olmaz. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, tam da bu türlü bir çalışma. Halkın kanısını, hasretlerini, kılcallardan gelen tüm teklifleri birleştiriyor ve bu ülkenin misakı iktisadisini dünyaya ilan ediyoruz.

Kongremizin sekiz ay süren hazırlıklarında biçim, yani kullandığımız metot, en baştan beri içerik kadar kıymetliydi. Neydi o biçim? Toplumun kılcallarından gelerek kökleri oluşturan ne kadar kaynak varsa, o kaynakları konuşturmak, hayallerini, hasretlerini ve şikayetlerini duymak istedik. Tümüyle şeffaf ve iştirakçi bir süreç yöneterek paydaşlarımızın kendi tahlil tekliflerini ortaya koymalarına vesile olduk. Bunun için tam 21 buluşma düzenledik. Bu süreç mümkün olan en geniş iştirakle yürütüldü. Trabzon’dan Muğla’ya, Edirne’den Van’a, Diyarbakır’a kadar Türkiye’nin her köşesine ulaşmaya çalıştık. Zira fakat bu türlü olursa bu kongrenin sonuçlarının hayatı dönüştüreceğini biliyorduk. Tüm buluşmaların sonucunda bir içerik inşası ger çekleştirildi.

Buna tıpkı vakitte ortak aklın ve vicdanın inşası diyebiliriz. Geleceği inşa ediyoruz diye yola çıkmıştık. Bunun için evvel ortak aklı ve vicdanı, yani demokrasiyi inşa ettik. Herkesin kendini özgürce söz ettiği bir meydan açtık. Hazırlık çalışmalarımız o yüzden böylesine uzun bir vakte yayıldı. Böylece kongremiz, çokluğa ve birliğe yapılan bir davete dönüştü. Biliyorum ki geleceğin Türkiyesi, artık gücünü çeşitlilikten alan bu köklerin üzerinde yükselecek. Böylece bu topraklar tekrar canlanacak.
Bu canlanmanın şifrelerine gelince:
1. Aramızdaki farklılıkların bizi çoğalttığını, zenginleştirdiğini gördük.
2. Bayanlar olmadan yarım kaldığımızı gördük.;
3. Dünyanın kendi etrafımızda döndüğü yanılmasından kurtulup dayanışmayı büyüttüğümüzde hayatın güzelleştiğini anladık.

Kongreyi düzenleme biçimimiz, elbette içeriği de belirledi. Ortadan geçen sekiz ayın sonunda kendimizi iktisadın klâsik tarifine direnebilecek kadar donanımlı ve güçlü hissediyoruz. Çağdaş iktisat kuramı, tabiattaki kaynakların hudutlu, insan gereksinimlerinin ise sınırsız olduğunu söyler. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin geldiği nokta ise bunun tam zıddını ortaya koydu. Biz bu kongrenin hazırlık çalışmalarında gördük ki, geleceğin dünyasında tabiattaki kaynakların sonsuz, insan muhtaçlıklarının ise sonlu olduğu anlaşılacak. Yoksa bu gezegenin bizi, insan tipini taşıma kabiliyeti yakın bir mühlet sonra ortadan kalkacak. Klasik iktisadın tabiattaki kaynaklara kısıtlı olarak bakması o denli sanıyorum ki döngüsel düşünememesinden kaynaklanıyor. Halbuki ki insan uygarlığını ekosistemin bir modülü olarak tasarlarsak, tabiattan ödünç ald ıklarımız, kullanıldıktan sonra ömür döngüsü içinde farklı bir muhtaçlığı karşılayabilir. Bu dönüşüm, tıpkı tabiattaki öbür döngüler üzere sonsuza kadar sürebilir. Kaldı ki; tabiatın içindeki sonsuz güç, bilimin gelişmesiyle birlikte, her gün orijinal güç kaynaklarını ortaya çıkıyor.

Nasıl ki 100 sene evvel güneş ve rüzgarın güç üretim kapasitesi bir bilinmez idiyse, bugün de bilinmez olan birçok kaynağın keşfiyle hergün tabiatın sırları biraz daha ortaya çıkıyor ve sonları genişliyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin ortak akıl ve vicdan terazisi gösterdi ki, çizgisel ve kesimli düşünen bir bilim kültüründe ısrar edersek içinde insanın da yer aldığı yeni bir uygarlığı bundan sonra inşa edemeyeceğiz. Bugün, doğayı hudutlu bir kaynak olarak gören iktisat anlayışını, tabiattaki sonsuzluktan öğrenen bir öteki iktisat ideolojisi ve bilimle değiştirmek zorundayız. Bu, iktisadı tekrar tanımlarken atmamız gereken birinci adım. İkinci kıymetli adım ise kendimizle, yani beşerle ilgili.

Milyarlarca canlı tipinden biri olarak insanlığın muhtaçlıklarının sınırsız olduğu, çeşidimizin bugüne kadar içine düştüğü en büyük yanılgı. Kolay üzere görünen bu yanılgı yazık ki gezegenimizi bir avuç güçlü dışındaki beşerler ve öteki tüm canlılar için yaşanmaz hale getirdi. Sonucunda, yerküremizin kusursuz ahengi ve sonsuz döngüleri yok olma noktasına geldi. Kongremizin endüstrici, tüccar ve esnaf bildirgesi bu durumu şöyle tanım ediyor: İnsan tipinin yerküre ve atmosfer üzerinde bıraktığı ayak izi, modülü olduğumuz ekosistemin kendini yenileme eşiğini ileri derecede aşmıştır. İklim krizi de bunun sonuçlarından biridir. Tabiatın ekolojik döngüleri ve insan tipinin ekonomik sistemi ortasındaki bu mütekabiliyet dışı şartlar, bizatihi insan da dahil tüm canlıların geleceğini tehdit et mektedir.
Dünyamızın geldiği noktada, sınırsız gereksinimlerin değil “karınca kararıncanın” iktisadına gerçek yürekli bir adım atmak zorundayız. İnanın bana, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nden doğan bu teklif, teknolojiden mahrum yaşamak, fakirleşmek, durmak yahut geçmişe dönmek manasına gelmiyor. Bilakis, refahın adil dağılımı ve yoksullukla uğraşın kapılarını aralıyor. Üzerimizdeki fazlalıklardan kurtulduğumuzda eksilmeyeceğiz. Çoğalacağız. Büyüklük ve sürat üzerine oturan sınırsız hırs ve ihtiraslarımızla yüzleşebilirsek, hayatın manasının ve derinliğinin sonsuzluğuyla buluşacağız. Bencilliğimizin yerini dayanışma, kişisel zenginliğin yerini rahmet, muhtaçlık fazlası tüketimin yerini ise sanat, ideoloji ve hayatın bizatihi kendisi alacak.

Eski Uruguay Devlet Lideri Jose Mujica’nın tanım ettiği gibi… Alıyoruz, alıyoruz, alıyoruz… Koyacak yer bulamıyoruz. Lakin büyük bir kusur yapıyoruz. Bunları, kazandığımız parayla aldığımızı zannediyoruz. Meğer o parayı kazanmak için harcadığımız vakitle alışveriş yapıyoruz. Yani elhasıl vakitle birlikte hayatlarımızı tüketiyoruz. Vaktin parayla satın alınamayacağını unutuyor ve kendi hayatımızı ıskalıyoruz. Bu sözlerimin arı kovanına çomak sokmak olduğunu çok uygun biliyorum. Ama insanlığın ve tabiatın içinden geçtiği bu acı durum karşısında elimiz kolumuz bağlı bekleyemeyiz. İşte bu yüzden, bu kongre, tüm sokakları yeniliğe açılan bir davettir. Bu yenilik; ortak akılla şekillenen ortak bir ömrü, yani adaleti, dayanışmayı ve refahı çoğaltacak.

Tüm bu çalışmalar sonucunda gördük ki ekoloji ve iktisat ortasında ses benzerliğinden çok daha derin bir bağ var. Yüzyıl evvelki kongrede masanın etrafında iktisadın can damarı olan çiftçiler, çalışanlar, tüccar ve endüstriciler vardı. Bugün artık tabiat da o masada bir paydaş olarak oturuyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin sonları Türkiye’yi de aşan ve iktisada dünya genelinde ilham verecek en temel özelliği işte tam da bu…

Ekoloji ve iktisat ortasında bir ahenk tanım etme eforu. Ortaya konulan bu yenilik, sürdürülebilirlikle ve klasik manadaki çevrecilikle sonlu olmayan bir şey. Kongremizin tüm paydaşları ekolojiyle ilgili çok daha esaslı, radikal ve güçlü bir şey söyledi. Tabiatla ahenk yoksa, iktisat da yok. İşte bu yüzden… İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, tabiatımızla ahenge yapılan bir davettir. Üstelik bu ahenk sırf ekonomik gelişme değil, can güvenliğimiz için de kıymetli. 6 Şubat zelzelesi, on binlerce canımızı bizlerden ayırdı. Ve biz daha acılarımız dinmemiş, yüreğimiz sızlarken, bu büyük afetin bir de ekonomik enkazıyla yüzleştik. Zelzelenin ülke iktisadına faturasının 150 milyar Dolar olduğu varsayım ediliyor. Yani, geçmişte yapılan yanılgıların bedelini gelecek jenerasyonlara ödeteceğiz. Bu hiç adil değil. Yaşadıklarımızdan ders çıkarmak ve değişmek zorundayız.

Hiçbir şey olmamış üzere, ezberlerimizdeki kentleri yine kurmaya devam edemeyiz. Yeniden tarım alanlarına ve yeniden jeolojik etüdü tamamlanmamış noktalara binalar kuramayız. Üstelik biliyoruz ki geleceğin dünyası, kentlerin dünyası olacak. Öyleyse, inançlı, afetlere dirençli ve tabiatla uyumlu kentler kurmayı başarmak zorundayız. Doğayı süratle tüketen ve karşılığında yalnızca çöp, karbondioksit ve kirli ayak izi üreten beton kentler periyodunun artık sonuna geldik. İnsanlığın ufku, birikimi ve sahip olduğu teknolojiler bundan çok daha düzgününü yapmaya muktedir. Bugün, uygarlığımızın en büyük imtihanı yeryüzündeki hayatın bir kesimi olarak nefes alıp veren ve içinde itimatla yaşanan kentler inşa edebilmektir. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde işte bu değişim için bir yol açmaya çaba edeceğiz.

Yüzyıl evvel Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının İktisat Kongresi için İzmir’i tercih etmeleri bir tesadüf değil. İzmir ve iktisat ortasındaki esaslı münasebet, kentin kültür mirasında gizlidir. 8500 yıllık geçmişe sahip İzmir, tarih boyunca farklı uygarlıklar doğurmuş. İzmirliler birlikte yaşayabilmenin sihrini bulmuş, şifrelerini keşfetmiş, çok sesli ve çok renkli hayat biçimlerini refaha dönüştürmüş. Asya ve Akdeniz uygarlıkları ortasında bir kalp üzere atan İzmir, gücünü çokluk içinde birlikten, yani ahenkten alan bir iktisat ideolojisinin geliştiği yerdir. Kentin bu çok güçlü iktisadi ve kültürel şartları birbirini karşılıklı olarak büyütmüş, nihayetinde ticaretten akademiye, mimariden müziğe kadar uzanan sayısız yenilikle sonuçlanmış.

İzmir’in tüm dünyaya yayılan ününü, kentteki sivil oluşumlar ortasında kök salan ve hala yaşamaya devam eden mahallî demokrasi kültürü taçlandırmış. Hiç kuşkusuz, bu gelişimin seyrinde İzmir’in bereketli tabiatı belirleyici olmuş. Nihayetinde, insan uygarlığına istikamet veren sayısız yenilik İzmir ve öteki Akdeniz kentlerinden doğarak dünyaya yayılmış. İzmir’in asırlar uzunluğu ortaya koyduğu bu gelişme modeli, bugünün dünyasının ve Türkiye’nin iktisadi problemlerine tahlil üretmek için birçok değerli tecrübe içeriyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, İzmir’deki bu güçlü kültürün izlerini geleceğin inşası için bir çıpa kabul ediyor. Bu çıpanın özü, demokrasi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bunu görmüş ve bu nedenle İzmir’i seçmiş. Biz de bu büyük umudumuzu İzmir’de doğan ve gelişen demokrasiye borçluyuz.

Biz aslında bir yürüyüş başlattık. Sekiz aylık yürüyüşümüzde bayan erkek, genç, yetişkin ve çocuk, daima beraberdik. Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen çiftçiler, personeller, endüstrici, tüccar ve esnaflar katıldı. Sokak işçileri katıldı. Sanatkarlar katıldı. Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden düşünür, uzman ve akademisyen bu çalışmamıza dahil oldu. İzmir, bir defa daha toplumun her kesitinin buluştuğu bir meydana dönüştü. Her bir paydaşımız bu yürüyüşe kendi gücünü, coşkusunu ve kanılarını kattı. Bu türlü böyle büyüdük ve rengarenk bir imeceye dönüştük. Biliyoruz ki bu kongre, başlayıp bitecek bir süreç değil. İnsanların yeni hayalleri epeyce ve bizler nefes alıp verdikçe yürüyüşümüz ç ;oğalarak devam edecek.

Bizim için İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi lisan, din, ırk ayırt etmeden beşere ve tabiata yapılan bir yürüyüş davetidir. Bugün burada attığımız temeller üzerinde, hayallerimizin, hasretlerimizin ete kemiğe bürünmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 21 Mart akşamı alacağımız tüm kararların sonuna kadar takipçisi olacağız. Kalkıştığımız işin ciddiyetini ve bizlere yüklediği tarihi sorumluluğun çok âlâ farkındayız. Bu yükü çok büyük bir onur ve memnunlukla taşıyacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Biliyoruz ki, yeni bir Türkiye kuruluyor. Adil, özgür, müreffeh ve demokratik bir Türkiye. Yüz yıl evvel atalarımızın yıllarca işgal altında kalmış, yanmış yıkılmış, fakir bir ülkeden Cumhuriyet mucizesini yaratmaları üzere, bu enkazın altından kalkarak tekrar o mükemmel ülkeyi kuracağız. Bilim ve aklın rehberliğinde, vicdanla ve cesaretle… Binlerce yıllık kadim kültürlerin kökleri üzerinde uzunluk veren pırıl pırıl filizlerimiz, gençlerimizle birlikte… Başardık, çok çalışacağız, yine başaracağız.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlginizi çekebilir

Aşevi İnşasında Sona Gelindi

Aşevi İnşasında Sona Gelindi

turkhacks.com hack forumu warez forum muğla escort escort fethiye escort bodrum escort marmaris izmir escort Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler